GERALD DURRELL
1925-1995

 

Biografia Geralda Durrela – autora, który w dowcipny i wyczerpujący sposób pisał o ochronie gatunków na granicy wymarcia.

Żywo napisane i dowcipne książki Geralda Durrela dotyczyły tematu, który w ostatnich czasach stał się jednym z najważniejszych: zachowania i ochrony gatunków zwierząt na naszej planecie, które znalazły się na krawędzi wyginięcia. Zainteresowanie dziką przyrodą, które jego rodzina wykształciła w nim w dzieciństwie rozwinęło się następnie w żarliwe poszukiwanie sposobu zapewnienia przeżycia gatunkom, które znalazły się w niebezpieczeństwie wymarcia. Podczas gdy jego książki traktowały często humorystycznie o pracach podejmowanych w różnych, odległych częściach świata, jego najważniejszym celem było ratowanie zwierząt. Pod koniec książki "The Mockery Bird", która traktuje o ochronie zwierząt i zniszczeniu środowiska na hipotetycznej wyspie  Zenkali, stwierdził że "świat i przyroda są stale i bezlitośnie eksterminowane przez to, co nazywamy postępem".

W późniejszych latach swego życia założył  Jersey Wildlife Preservation Trust i zbudował Park Zoologiczny na wyspie Jersey - jednej z wysp na kanale La Manche - w pobliżu brzegów Wielkiej Brytanii.

 

Gerald Durrell urodził się w 1925. Dorastał w bardzo ekscentrycznej i utalentowanej rodzinie. Jego brat Lawrence Durrell był jednym z najwybitniejszych angielskich pisarzy XX wieku, autorem słynnej powieści "Kwartet Aleksandryjski". Podczas II wojny światowej , Gerald pracował w sklepie dla zwierząt i spędzał większość swojego wolnego czasu w londyńskim ZOO, aby być blisko zwierząt które kochał.

 W 1947 roku rozpoczął serię podróży mających na celu odnajdywanie gatunków na krawędzi wyniszczenia -  podróżował między innym do Kamerunu i Brytyjskiej Gujany. Jako, że używał lepszych i odmiennych od powszechnie stosowanych sposobów transportu zwierząt - bez powodowania niepotrzebnego stresu - szybko wydał pieniądze pochodzące z niewielkiego spadku, który otrzymał w wieku 21 lat. Gdy zastanawiał się, jak finansować następne ekspedycje, brat podsunął mu pomysł napisania książki opowiadającej o podróżach i doświadczeniach związanych z ochroną zwierząt. I tak Gerald Durrell rozpoczął pisanie serii książek, które okazały się tak wielkim sukcesem wydawniczym, że pozwoliły zgromadzić fundusze na kontynuowanie jego misji. Durrell był wybitnym i płodnym pisarzem pomimo tego, że uważał pisanie tylko za środek do celu, którym było gromadzenie funduszy służących opracowywaniu metod i tworzeniu warunków ochrony zwierząt które kochał. Większość jego dzieł stała się bestsellerami głównie z powodu jego niebanalnego sposobu pisania. Mogą one być docenione zarówno przez młodych jak i starszych czytelników. W 1962 roku wraz ze swoją żoną Jacqueline zaczął prowadzić programy w telewizji BBC, które osiągnęły ogromną popularność.

Gerald Durrell zmarł w 1995 roku, lecz jego dzieło jest kontynuowane przez The Wildlife Preservation Trust International, która to organizacja prowadzi między innymi rodzaj specjalnego parku zoologicznego na wyspie Jersey poświęconego zwłaszcza ochronie zagrożonych gatunków.   

Gerald Durrell był pionierem w dziedzinie, która osiąga szczególne znaczenie teraz, gdy wchodzimy w nowy wiek. Jak możemy zachować różnorodność gatunków na naszej planecie? Durrell dostarczył nam - z dowcipem i humorem - masę informacji, które są potrzebne by zmierzać do tego celu. Mówiąc czasami łagodnie, zdecydowanie gdy trzeba - pisał książki i tworzył programy telewizyjne, które są zarazem kompetentne i zabawne. Prezentował w swoim życiu wartości, które - miejmy nadzieję - będą kontynuowane, gdy nowe pokolenia sięgną po jego książki. Książki Geralda Durrella w polskim przekładzie wydaje oficyna "Prószyński i S-ka".

 

 

(opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie The Wildlife Preservation Trust International ).